Otwórz formularz kontaktowy

Oznaczanie śrub

Przy wyborze odpowiedniej śruby, ważnym czynnikiem są podstawowe dane na jej temat. Oprócz typu śruby, który wybieramy, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem gwintu, klasą wytrzymałości, a także nad grubością i długością.

Oczywiście każda cecha śrub, jest odpowiednio opisana i tak grubość wyrażamy w „M”, a o tym, jaki ma łeb decyduje norma wyrażana najczęściej w oznaczeniu DIN.Oznaczeń jest tyle, ile rodzajów śrub, ale dla przykładu DIN 603 oznacza śrubę o łbie grzybkowym, a DIN 933 to z kolei śruba z łbem sześciokątnym. Przykładowe pełne oznaczenie śruby, może więc wyglądać następująco : DIN 933 M10x100, gdzie sama końcówka x100 jest informacją o długości, jaką posiada dana śruba, podaną w milimetrach. Przykładowa śruba może być różnej wielkości, ale standardowo waha się od 8mm do 260mm, choć oczywiście, są od tego odstępstwa.

Jeśli chodzi o dokładność wykonania, możemy rozróżnić śruby:

  • Surowe ( zwykłe ), które są oznaczane symbolem C i zazwyczaj wykonywane z łbem sześciokątnym, czterokątnym, a także z trzpieniem cylindrycznym gładkim.
  • Średnie, oznaczane symbolem B
  • Dokładne, oznaczonej symbolem A
  • Pasowe, charakteryzujące się mniejszą średnicą odcinka gwintowanego od odcinka gładkiego, najczęściej mocowane w małych otworach, przez pobijanie młotkiem. Ten typ rzadko jest jednak stosowany w dzisiejszych czasach.

Ostatnim typem śrub, są śruby do połączeń sprężonych, wykonywane w klasie B, ale ze stali o bardzo wysokiej wytrzymałości. Śruba taka często jest wykonywana z zachowaniem tradycyjnych kształtów i stosowana w połączeniach doczołowych sprężonych.